راهنمای خرید کولر گازی بر اساس متراژ

محتوای شماره


چنانچه قصد خرید کولر گازی برای خانه، فروشگاه و یا شرکت خود را دارید، راهنمای خرید کولر گازی می‌تواند به شما کمک نماید انتخاب مناسبی داشته باشید؛ زیرا کولر گازی از برندهای متعدد با ابعاد و قابلیت‌های مختلف در بازار موجود است و شما باید بدانید کدام نوع از این محصول مناسب فضای شماست. چنانچه تا انتهای این مطلب همراه ما باشید، ما به بررسی این موضوع پرداخته و به شما خواهیم گفت براساس متراژ چه نوع کولر گازی انتخاب کنید.

کولر گازی چه دستگاهی است؟

کولر گازی یا Air Conditioner دستگاه‌ تهویه هوای محیط است که عملکردی دوگانه دارد؛ یعنی در روزهای گرم سال تولید هوای سرد کرده و در فصول سرد سال می‌تواند هوای محیط شما را گرم نماید. کولر گازی به گونه‌ای طراحی و ساخته شده است که بر خلاف کولرهای آبی باعث افزایش رطوبت محیط نشده و افرادی که رطوبت زیاد موجب درد مفاصل‌شان می‌شود می‌توانند از این دستگاه به راحتی استفاده نمایند. کولر گازی از چند بخش مختلف مانند کمپرسور، کندانسور و یک دمنده تشکیل شده که عملکردی شبیه به یخچال دارد و با تبدیل گاز به مایع به وسیله افزایش فشار، تولید سرما می‌کند. گاز مبرد درون کمپرسور کولر گازی جمع شده و با فشار به سمت کندانسور حرکت می‌کند. در این قسمت گرمای خود را از دست داده و به مایع تبدیل می‌شود و به لحاظ آن که از یک لوله مویی و باریک عبور می‌کند از فشار آن کاسته می‌شود.

کم شدن فشار در این مرحله سبب می‌شود که به صورت دو فازی یعنی گاز و مایع به سمت اواپراتور جریان یابد. در این بخش به جهت قرار گرفتن در دمای محیط به حالت گاز درآمده و این سرما توسط لوله‌های اوپراتور به محیط وارد می‌شود. به طورکل کولر گازی در یک چرخه تبرید انرژی گرمایی را از محیط دریافت کرده و آن را با هوای سرد جایگزین می‌کند. اولین کولر گازی‌هایی که به ایران وارد شدند از نوع پنجره‌ای بودند که کارکردشان با سروصدای بالایی همراه بود؛ اما در حال حاضر کولرگازی‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که موتور دستگاه از محیط شما فاصله زیادی داشته و با توجه به سیکل تبریدی که دارند، صدای چندانی تولید نمی‌کنند.

برای خرید بهترین مدل های کولر گازی ال جی در ظرفیت 30000 پیشنهاد میکنیم برای خرید کولر گازی ال جی 30000 اسمارت اینورتر کم مصرف را مشاهده کنید.

چه نوع کولر گازی بخریم؟

مطالبی که در راهنمای خرید کولر گازی آمده نشان می‌دهد که برند کولر گازی تا حد زیادی می‌تواند در کیفیت آن نقش داشته باشد. کولر گازی انواع مختلفی دارد که ما در ادامه به هر یک اشاره مختصری خواهیم کرد.

کولر گازی پنجره‌ای:

پیش‌تر اشاره کردیم که کولر گازی پنجره‌ای اولین نوع کولر گازی بود که در ایران مورد استفاده قرار گرفت. این محصول طراحی ساده‌ای دارد که تمام اجزای چرخه تبرید در آن همگی در یک جا قرار دارد. این محصول را می‌توان در پنجره و کانال قرار داد که ابعاد آن هنگام خرید باید مورد توجه قرار گیرد. اما مهم‌ترین موضوع در مورد این کولر گازی صدای زیاد آن است که به علت قرارگیری این تجهیزات در پشت پنجره سبب می‌شود صدای کمپرسور داخل فضا شنیده شود. در ضمن مصرف انرژی این محصول زیاد است؛ بنابراین هنگام خرید به این مورد توجه داشته باشید.

کولر گازی پرتابل:

این نوع کولر گازی قابلیت جابجایی داشته و یک لوله خرطومی پلاستیکی پشت آن در نظر گرفته شده که گرمای موتور را تخلیه می‌کند و نیاز به استفاده از لوازم خاصی برای نصب ندارد. چنانچه قصد خرید کولر گازی دارید این مدل را برای فضاهای کوچک تا 30 متر مربع پیشنهاد می‌کنیم.

کولر گازی ایستاده:

عموما در راهنمای خرید کولر گازی اینگونه ذکر شده که این نوع گولر گازی دو تکه بوده و به دلیل آن که اسپلیت است، یک واحد خارجی هم برای آن در نظر گرفته شده است؛ به طوری که پنل اصلی روی زمین قرار گرفته و کندانسور آن در جایی بیرون از محیط نصب می‌شود. این نوع کولر گازی به لحاظ امکان انتشار هوای بالا و پرفشاری که دارد برای سالن‌ها و محیط‌هایی با متراژ بالا مناسب است. این نوع کولرها قابلیت جابجایی مداوم ندارند و لازم است جای ثابتی برای آن‌ها در نظر گرفته شود.

کولر گازی اسپلیت:

این محصول نیز مانند مدل قبلی از دو قسمت مجزا تشکیل شده که قسمت اصلی داخل اتاق و بخش دیگر که شامل موتور یا کمپرسور می‌شود در محیطی دورتر مانند تراس یا پشت بام نصب می‌گردد. برای راهنمایی بیشتر و معرفی بهترین برندهای سازنده کولر گازی و کدام برند بهترین کولر گازی تولید میکند حتما مقاله معرفی بهترین برندهای کولر گازی را مشاهده کنید.

چه نوع کولر گازی را برای چه متراژ فضایی انتخاب کنیم؟

در این بخش از مطلب راهنمای خرید کولر گازی قصد داریم به موضوع نحوه انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ بپردازیم. برای این منظور نیز لازم است با نحوه محاسبه بار سرمایی ساختمان جهت انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی آشنا باشیم و بدانیم که چه پارامترهایی در این محاسبه نقش دارند. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم وظیفه کولر گازی آن است که گرمای وارد شده از بیرون و یا گرمای تولید شده در داخل فضای شما را دریافت کرده و آن را به فضای خارج منتقل نماید و با خنک کردن فضای داخل شرایط آسایش را برای کاربران مهیا سازد. با این توصیف لازم است به پارامترهایی مانند اینکه انتقال حرارت از پنجره‌ها یا از دیوارهای خارجی ساختمان صورت گرفته و یا گرما به وسیله دستگاه‌ها و چراغ‌های داخل محیط یا به علت حضور افراد زیاد در یک محیط و حرارت بدن آن‌ها تولید می‌شود، توجه داشته باشید.

اما پیش از بررسی متراژ لازم است تعریفی از BTU ارائه کنیم. بی تی یو مخفف عبارت British Thermal Unit است و به واحد اندازه‌گیری تغییر دما گفته می‌شود. به طوری که قدرت خنک‌کنندگی کولر گازی با توجه به فضایی که در آن قرار دارد با BTU نشان داده می‌شود. به دلیل آن که اغلب کولرهای گازی سیستم سرمایشی یکسانی دارند، تفاوت BTU تنها به منزله قدرت سرمابخشی آن در یک مدت ‌مشخص با توجه به مساحت فضا است. بنابراین با توجه به جدول زیر می‌توان تشخیص داد که به عنوان مثال برای محیطی که متراژ آن 30 متر مربع است کولر گازی 12000 مناسب خواهد بود.

علاوه بر این، توجه به عواملی مانند نوع آب‌وهوای منطقه، موقعیت قرارگیری ساختمان، موقعیت قرارگیری آشپزخانه و اجاق‌گاز، تعداد پنجره‌های یک فضا و همچنین وضعیت عایق‌های حرارتی ساختمان و تعداد افرادی که داخل یک ساختمان حضور دارند و یا به آن رفت و آمد می‌کنند، می‌تواند در انتخاب درست کولر گازی نقش داشته باشد. یکی دیگر از ظرفیت های پرفروش و عالی برند گری در ظرفیت 18000 است و برای خرید کولر گازی گری 18000 مدل جی ماتیک را مشاهده کنید.

فروشگاه اینترنتی کولرنیو

کولر گازی یکی از محصولات تهویه مطبوع است که می‌تواند گرمایش و سرمایش محیط شما را تامین کنند. ما در مطلب راهنمای خرید کولر گازی سعی کردیم به مواردی که کمک می‌کند محصول بهتری را در این زمینه خریداری کنید، بپردازیم؛ اما خرید از یک مرکز معتبر کولر گازی که بتواند محصولی با گارانتی و خدمات پس از فروش را در اختیارتان قرار دهد، موضوع دیگری است که در یک خرید عالی نقش دارد. فروشگاه اینترنتی کولرنیو با ارائه انواع مختلف این محصول مانند کولر گازی دیواری، اسپلیت ایستاده، زمینی و.. سعی کرده خواست و نیاز مشتری را برآورده نماید. چنانچه قصد خرید کولر گازی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم سری به سایت این فروشگاه به آدرس الکترونیکی https://coolernew.com/ بزنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.