تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

 

 

اگر قصد خرید پرینتر را دارید بهتر است اول انواع آن را بررسی کنید تا با تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری آشنا شوید و بتوانید پرینتری را انتخاب کنید که کارایی لازم را برای شما داشته باشد.

اگر شما قصد خرید  دارید و نمی دانید بین پرینتر جوهر افشان و لیزری کدام یک برای شما مناسب تر است باید بگوییم خواندن این مقاله می تواند به شما کمک کند چون در ادامه قصد داریم به توضیح در مورد خرید پرینتر لیزری و جوهر افشان بپردازیم پس با ما همراه باشید.

معرفی پرینتر جوهر افشان:

برای آشنایی با تفاوت چاپگرهای لیزری و جوهر افشان بهتر است اول با هریک از این پرینترها آشنا شویم، در متن زیر به معرفی دستگاه پرینتر جوهرافشان پرداخته ایم :

پرینترهای جوهر افشان یکی از نمونه های دستگاه پرینتر می باشند که در واقع امروزه بیشتر افراد از آن استفاده می کنند و می توان گفت از متداول ترین پرینتر ها می باشد ،سرعت این پرینت به نوع پوشش و وضوح اسناد بستگی دارد  و معمولا سرعت این پرینترها به طور متوسط در دقیقه 13 تا 15 رنگی می باشد .

از ویژگی بعضی‌پرینترهای جوهرافشان میتوان به :قابلیت شبکه سازی چاپگرها، حافظه کارت خوان حافظ ، صفحه lcd و… می باشد.

برای تشخیص کیفیت یک چاپگر می توان وضوح  آن را معیار قرار داد، از نظر کیفیت چاپگرهای جوهرافشان امروزه عکس هایی با کیفیت بالا چاپ می کنند.

این نوع پرینتر برای استفاده خانگی و حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد و از مزیت های آن میتوان به قابلیت تولید چاپ عکس های واقعی و نیاز نبودن به گرم کردن و.. اشاره کرد .

البته این چاپگر دارای معایبی مثل سرعت کند چاپ، هزینه های بالا برای اجرا، چاپ های مرطوب و… می باشد.

برای آشنایی خرید پرینترهای جوهر افشان و یا لیزری تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پرینتر لیزری:

 تاسیس پرینتر لیزری به سال 1975 باز می گردد  که بعد از گذشت حدود 9 سال اچ پی  نیز اولین چاپگر خود را تولید کرده است که این چاپگر توانایی چاپ 8 صفحه در دقیقه را داشته است و با گذشت زمان تا حال این چاپگرها دچار تغییراتی شده اند که امروزه با قابلیت ها و امکانات بیشتر موجود می باشند.

یکی از پرینتر هایی که معمولا در اداره جات از آن استفاده می شود پرینتر لیزری می باشد و از مشخصات بارز بیشتر پرینترهای لیزری می توان به  20 عدد یا بیشتر چاپ مونوکروم به صورت سیاه و سفید اشاره کرد.

این پرینترها دارای محبوبیت بالایی هستند و در اندازه های متفاوت به بازار عرضه می شوند که شما میتوانید یکی از سایزهای آن را انتخاب‌کنید.

این دستگاه دارای دو مدل رنگی و تک رنگ می باشد که شما میتوانید با توجه به نیاز خود یکی از مدل های این دستگاه را انتخاب کنید و  این پرینتر  از نظر کاربرد نیز  به دودسته تقسیم می شود که شامل مدل تک کاره و چند کاره می باشد که از پرینتر تک کاره برای چاپ اسناد و تصاویر و از پرینتر چندکاره برای چاپ، کپی، فکس و اسکن استفاده میشود که شما در هنگام خرید باید به همه این موارد توجه کنید.

حال که توضیح مختصری در مورد این دو پرینتر داده شده است و شما آشنایی نسبی به دست آورده اید بهتر است به بررسی تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری بپردازیم.

بررسی تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری:

در متن زیر به بررسی تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری پرداخته ایم :

یکی از تفاوت هایی که در مورد این دو پرینتر وجود دارد این است مواد مصرفی آنها متفاوت می باشد به عنوان مثال مواد مصرفی پرینترهای جوهرافشان جوهر می باشد که باعث رطوبت کاغذ می شوند اما در دستگاه های لیزری از پودر های خاص استفاده می شود که اگر حتی کاغذها نازک هم باشند به آنها آسیبی وارد نمی شود.

اگر یکی از ملاک های شما برای خرید پرینتر سرعت بالا می باشد بهتر است دستگاه لیزری را انتخاب کنید چون در مقایسه با پرینتر جوهرافشان دارای سرعت بالاتری می باشد.

کاغذی که برای چاپ این دو دستگاه استفاده میشود نیز با هم متفاوت است به طور مثال برای دستگاه جوهرافشان از از کاغذهای ضخیم و گلاسه استفاده میشود اما در دستگاه لیزری شما برای انتخاب کاغذ دارای محدودیت هستید و نمی توانید از هر کاغذی با هر ضخامتی استفاده کنید.

اگر امکانات بیشتر برای شما اهمیت دارد بهتر است دستگاه لیزری را انتخاب کنید چون بعضی از مدل های آن چند کاره می باشند و شما نیاز به خرید چند دستگاه ندارید و میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید ،در صورتی که این امکانات را پرینترهای جوهر افشان ندارند.

پرینترهای جوهرافشان دارای حساسیت بالایی هستند و در صورت استفاده از رنگ های بی کیفیت عمر دستگاه شما کم میشود اما دستگاه های لیزری این گونه نیستند و استفاده از مواد کم کیفیت آسیبی به دستگاه وارد نمیکند.

سخن پایانی:

اگر قصد خرید دستگاه پرینتر را دارید بهتر است اول با مدل های مختلف آن آشنا شوید تا بتوانید با توجه به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب و خریداری کنید . و یا با کارشناسان مهام پرینت در زمینه خرید پرینتر مشورت نمایید.

اما اگر بین انتخاب پرینتر جوهرافشان و پرینتر لیزری مانده اید میتوانید تفاوت هایی که برای آنها در موارد بالا بیان شده است را بررسی کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر شما از پرینتر جوهرافشان درآمد خوبی دارید آن را خریداری کنید وگرنه بهتر است پرینتر لیزری را تهیه کنید .

پرینترهای لیزری از نظر کیفیت و سرعت و حتی هزینه نسبت به دستگاه جوهر افشان به صرفه تر می باشند و شما نیز میتوانید با خرید دستگاه لیزری دستگاه های دیگری را نیز همراه آن داشته باشید که این باعث میشود نیازی به خرید دستگاه ها به صورت جداگانه نداشته باشید و در فضا و هزینه های خود صرفه جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.