آشنایی با کولر گازی دیواری برای تابستان طاقت فرسای امسال

به گزارش برنا، سال‌هاست که مردم در سراسر دنیا از کولر گازی دیواری برای تامین سرمایش و گرمایش و ایجاد هوای مطبوع در محل کار یا منزل استفاده می‌کنند. در روزهای گرم سال برای مقابله با گرمای طاقت فرسا، استفاده از اسپلیت دیواری بهترین گزینه است. برای همین داشتن اطلاعات کافی برای انتخاب یک کولر مناسب باتوجه به نیاز شما یک امر ضروری است. در ادامه به بررسی انواع کولر و مقایسه آن‌ها باهم می‌پردازیم.

تاریخچه پیدایش کولر گازی
قبل از این که به بررسی انواع کولر و مقایسه آن‌ها بپردازیم، بهتر است تاریخچه پیدایش کولر را بررسی کنیم. در سال 1840 میلادی، پزشک و مخترع بزرگ جان گوری متوجه شد که گرمای زیاد باعث به وجود آمدن انواع بیماری‌های پوستی، مالاریا و انواع بیماری‌های تنفسی می‌شود.

برای مقابله با این مشکل جان گوری پیشنهاد داد مردم از سیستم‌های خنک کننده استفاده کنند. در آن زمان به دلیل تکنولوژی محدود مردم ناچار شدند با استفاده از یخ‌های بزرگ محیط زندگی خود را خنک کنند. استفاده از این روش به دلیل هزینه‌ زیادی که برای حمل یخ از شمال آمریکا در پی داشت، برای بسیاری ممکن نبود. در این زمان بود که جان گوری تصمیم به ساخت یک سیستم مصنوعی برای خنک کردم محیط را گرفت. بالاخره او موفق شد با ساخت یک کمپرسور، آب و بخار را به یخ تبدیل کند و اولین جرقه برای ساخت انواع کولر را ایجاد کند.

گاز مبرد کولر گازی

انواع کولر

به طور کلی کولرهای موجود در بازار را می‌توان به دو دسته کولرهای آبی و کولرهای گازی تقسیم کرد. البته کولرهای دیگر هم مثل کولرهای سلولوزی وجود دارند که به دلیل کاربرد کم آن‌ها نسبت به دو دسته اصلی، مورد بررسی قرار نمی‌گیرند.

کولرهای آبی
تاریخچه استفاده بشر از کولرهای آبی به هزاران سال پیش و به تمدن‌های باستانی ایران و مصر باز می‌گردد. کولر گازی نوعی سیستم خنک‌کننده است که با تبخیر آب، هوا را خنک می‌کند. در واقع کولرهای آبی با فرایند سرمایش تبخیری کار می‌کنند و این یعنی تبدیل حالت آب از مایع به بخار.

کولرهای آبی در مناطق گرم و خشک کاربرد بیشتری دارند؛ زیرا این کولرها با آب کار می‌کنند و همین موضوع باعث تامین رطوبت هوا می‌شود. کولرهای آبی به طور متوسط بین 26/5 تا 45 لیتر آب در ساعت مصرف می‌کنند که عدد قابل ملاحضه‌ای است. در کشورهای کم آبی مثل ایران، استفاده از کولرهای آبی به هیچ وجه کار درستی نیست؛ چون به طور مثال برای یک واحد 150 متری در طول شبانه روز به تبخیر 800 لیتر آب نیاز است. پس استفاده از کولر گازی دیواری در کشور ما می‌تواند بهترین گزینه باشد.

 

کولرهای گازی
در سال 1902 یک چاپخانه به دلیل عدم کنترل دما و رطوبت محیط برای چاپ رنگ، دچار مشکل شده بود. ویلیس کریر به سفارش این چاپخانه اولین سیستم تهویه مطبوع خود را طراحی کرد و سرانجام در سال 1906 اولین اختراع خود برای تهویه هوا را به ثبت رساند. کولر گازی سیستم سرمایشی‌ است که با جذب هوای گرم داخل محیط و تولید هوای خنک از طریق این فرآیند کار می‌کند. برای استفاده از کولرهای گازی دیواری و انواع آن هیچ محدودیت مکانی وجود ندارد؛ چون انواع مختلف آن در همه‌‌جا قابل استفاده است. با پیشرفت تکنولوژی این امکان وجود دارد که با کمک کولرهای گازی علاوه بر سرمایش، رطوبت را نیز کنترل کرد. از کولرهای گازی می‌توان در اقلیم‌های متفاوت بدون نگرانی استفاده نمود.

تمام کولرهای گازی از جمله کولر گازی دیواری از چهار جزء اصلی کمپرسور، کندانسور، اوپراتور و شیر انبساط تشکیل شده‌اند. در کولرگازی دیواری از گازهای مخصوص تبرید که به آن مبرد می‌گویند استفاده می‌شود. پرکاربردترین مبردها شامل R-22، R-134a و R-404 هستند که اکثر این گازها برای لایه اوزون به شدت مضر هستند.

کولرهای گازی

کولر گازی دیواری

ظرفیت کولر گازی مانند تاسیسات برودتی و حرارتی برحسب BTU/h محاسبه می‌شود. BTU/h میزان گرمایی است که بتواند یک پوند آب را در فشار اتمسفر به اندازه یک واحد، یعنی از 60 درجه به 61 درجه فارنهایت برساند. ضرب این عدد (BTU/h ) در 1000 همان ظرفیتی است که باید در هنگام خرید کولر باتوجه به محیط نصب کولر، به آن توجه کرد.

برای این که ظرفیت مناسب اسپلیت دیواری باتوجه به محیط محلی نصب کولر گازی را بدانید، کافی است ابتدا مساحت اتاق خود را محاسبه کرده و عدد را به فوت تبدیل کنید. در ادامه عددی که حاصل شد را در 30 ضرب کرده و به علاوه‌ 2000 کنید.

پس طبق فرمول بالا برای یک فضای 15 مترمربعی شما نیاز به یک کولر گازی دیواری با ظرفیت 9000 دارید. برای فضای 15 تا 25 متر مربع به 12000 و برای محیط 25 تا 45 مترمربعی به کولری با ظرفیت 18000 نیاز دارید. همچنین برای فضای 45 تا 65 متر انتخاب کولر با ظرفیت 24000 بهترین گزینه است. فضاهای بین 65 تا 90 متر نیازمند کولر 30 تا 32 هزار هستند و در آخر محیط‌های بزرگ‌تر به ظرفیت 36000 نیاز دارند.

انواع کولر گازی
کولرهای گازی انواع مختلفی دارند که هرکدام از آن‌ها کاربردهای متفاوتی دارند. به طور کلی کولرهای گازی را می‌توان به انواع زیر دسته‌بندی کرد :

 

کولر گازی پنجره‌ای نسبت به انواع دیگر، نسبتا قدیمی محسوب می‌شود و کم کم جای خود را به کولرهای گازی دیواری می‌دهد. کولر گازی پنجره‌ای یک تکه است روی پنجره نصب می گردند  که علت نام گذاری آن هم به همین دلیل می باشد.

کولر گازی دیواری یا اسپلیت دیواری محبوب‌ترین کولر موجود در بازار است که بیشترین کاربرد را دارد. این کولرها ظرفیت‌های مختلفی دارند که با توجه به محیطی که در آن استفاده می‌شوند، باید ظرفیت مناسب انتخاب شود.

کولر گازی پرتابل یا قابل حمل همان‌طور که از اسمش مشخص است، قابل حمل هستند. این کولرها مانند انواع دیگر کولرهای گازی، نیازی به نصب شدن در یک محل ثابت را ندارند؛ به طوری که برخی از آن‌ها برای جابجایی، چرخ نیز دارند.

کولر گازی ایستاده برای مکان‌های بزرگ ساخته شده‌اند و بیشتر در سازمان‌ها و اداره‌ها، فرودگاه‌ها، مساجد و … از آن‌ها استفاده می‌شود. این کولرها هم به صورت یک تکه و هم به صورت دو تکه ساخته می‌شوند و معمولا به دلیل حجم بزرگی که دارند به راحتی جابجا نمی‌شوند.

مقایسه کولر گازی دیواری با کولر آبی
در مرحله اول باید نوع کولر را بررسی کنیم؛ همان‌طور که گفتیم استفاده از کولرهای آبی از سالیان دور مرسوم بوده، اما با افزایش جمعیت و بالا رفتن دمای کره زمین و پیشرفت تکنولوژی، کولرهای آبی درحال خارج شدن از دور هستند. کولرهای آبی به دلیل تولید رطوبت و گرفتن خشکی هوا معمولا در مناطقی که گرم و خشک هستند کاربرد دارند و مناسب مناطق مرطوب نمی باشند. شاید یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کولرهای آبی این است که نمی‌توانند مانع ورود آلودگی‌های خارجی به داخل محیط شوند. در مقابل کولرهای گازی دیواری می‌توانند به سرعت دمای هوا را کاهش داده و با گرفتن رطوبت و ذرات معلق در هوا، تهویه مطبوع را حاصل کنند. کولرهای گازی باتوجه به امکاناتی که دارند و سیستم‌هایی که می‌توان ‌به‌واسطه آن رطوبت هوا را کنترل کرد، در مناطق خشک هم کاربرد دارند.

علاوه بر موارد گفته شده کولرهای گازی دیواری یک مزیت بزرگ دارند؛ چون کولرهای گازی یک موتورگرمایی هستند، پس در برخی از مدل‌ها این قابلیت وجود دارد که چرخه انتقال گرما را معکوس کنند و در فصل سرما به عنوان بخاری مورد استفاده قرار گیرند. برای خرید کولر گازی دیوای و یا انواع دیگر کولر گازی، می‌توانید هم‌اکنون به وبسایت آنلاین تهویه مطبوع مهاجر به نشانی https://mohajer-co.com/products/category-air-conditioner مراجعه نمایید. و یا ازوب سایت زنبیل راهنمایی بگیرید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.