شرایط بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه

 

 

 

تا چند سال اخیر کمتر کسی پیش بینی می کرد که کشور ترکیه همانند کشور های اروپایی به مقصدی پر طرفدار برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان تبدیل شود اما امروزه به دلیل مزایای بسیار زیادی همچون پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی، عدم نیاز به اخذ ویزا، همسایگی با کشور ایران، معتبر بودن مدرک تحصیلی ارائه شده، امکان انجام کار دانشجویی در کنار تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه را به یکی از مقاصد جذاب متقاضیان ایرانی در خارج از کشور تبدیل کرده است.

علاوه بر مزایایی که در بالا ذکر کردیم ممکن بودن اخذ اقامت پس از پایان تحصیل، مواجهه با فرصت های شغلی بین المللی و نزدیک بودن فرهنگ کشور ترکیه با کشور ایران متقاضیان ایرانی را ترغیب به ادامه تحصیل در این کشور میکند. در ادامه قصد داریم تا به یکی از داغ ترین مباحث در زمینه ادامه تحصیل در ترکیه یا بورسیه ترکیه بپردازیم.

بورسیه کشور ترکیه

شرایط بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه :

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط وب سایت رسمی بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه این کشور در حال حاضر به پذیرش درخواست های دانشجویان بین المللی برای بورسیه تحصیلی دولتی میپردازد، به دلیل آنکه هزینه زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشور ها پایین می باشد بسیاری از دانشجویان به خصوص دانشجویان ایرانی به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه می باشند اما از آنجا که بورسیه ترکیه کمک هزینه ای از سمت دولت ترکیه برای تحصیل رایگان در این کشور تلقی می شود رقابت بسیار زیادی میان دانشجویان بین المللی برای دستیابی به این مهم وجود دارد و آن نیز نیازمند دارا بودن شرایطی می باشد که در ادامه به توضیح کامل آنها پرداخته ایم.

1 – بورسیه ترکیه به همه متقاضیان برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه از سراسر جهان اختصاص داده شده است.

2 – داوطلبان دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه نیاز به اخذ مدرک زبان معتبر همانند TOEFL ، IELTS و مدرک زبان ترکی دارند.

3 – بیشتر بورسیه های ترکیه نیاز به نمره قبولی در آزمون های بین المللی همچون SAT ، GMAT و …. دارند به همین دلیل متقاضیان برای دریافت بورسیه از دانشگاه های کشور ترکیه بایستی قبل از اقدام به ثبت نام از وب سایت بورسیه ترکیه مدارک مورد نیاز بین المللی بورسیه مد نظر را کاملا فراهم کنند.

4 – داوطلبان واجد شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی که در مدارک ارسالی خود از مدارک بین المللی مانند SAT و یا GCSE به جای نمرات آزمون ملی ترکیه بهره برده اند واجب است تا ریز نمرات و مدارک مقطع پیش دانشگاهی خود را نیز به دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه ارائه نمایند، دقت داشته باشید که همه داوطلبانی که دارای مدرک زبان ترکی با سطح C1 نباشند بایستی قبل از ثبت درخواست بورسیه تحصیلی و ادامه دادن تحصیلات خود در دانشگاه های این کشور دوره یک ساله زبان ترکی را علاوه بر ارائه رزومه تحصیلی خود گذرانده و بعد از آن که موفق به کسب مدرک زبان تومر با سطح C1 شدند برای دریافت کردن بورسیه ترکیه اقدام کنند.

5 – اعضای هیئت علمی دانشگاه ها محققان، فارق التحصیلان مقاطع گوناگون دانشگاه و افرادی که تا پایان سال تحصیلی فارق التحصیل میشوند امکان ثبت درخواست بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه را دارا هستند، دقت داشته باشید که افرادی که زیر 21 سال سن دارند و دارای گپ تحصیلی پایینی بوده اند واجد شرایط درخواست برای بورسیه ترکیه می باشند.

6 – داوطلبان اخذ کمک هزینه برای تحصیل در کشور ترکیه برای مقطع کارشناسی ارشد بایستی گپ تحصیلی پایینی داشته و زیر 30 سال سن داشته باشند.

7 – افراد برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا بایستی زیر 35 سال سن داشته باشند.

8 – اشخاصی که از قبل مشغول به تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه می باشند واجد شرایط برای اخذ بورسیه تحصیلی نیستند.

9 – حدودا 70 درصد از حداکثر نمره قابل کسب در رزومه تحصیلی قبلی دانشجو برای اخذ بورسیه ترکیه در مقطع کارشناسی مورد نیاز است.

10 – حدود 75 درصد از حداکثر نمره قابل کسب در رزومه تحصیلی قبلی دانشجو برای اخذ بورسیه ترکیه در مقطع ارشد و دکترا مورد نیاز است.

11 – حدود 75 درصد از حداکثر نمره قابل کسب در رزومه تحصیلی قبلی دانشجو برای اخذ بورسیه ترکیه در رشته های پزشکی مورد نیاز است.

به این نکته توجه داشته باشید که همه متقاضیان دریافت بورسیه از دانشگاه های کشور ترکیه حتی آن دسته از متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان کشور ترکیه را دارند در صورتی که توانایی کافی در زبان ترکی را دارا نباشند ملزم به گذراندن آزمون تومر و اخذ مدرک زبان ترکی می باشند.

مزایای اخذ بورسیه ترکیه :

همانند تمامی بورسیه های تحصیلی در دیگر کشور های دنیا بورسیه ترکیه نیز مزایای بسیار زیادی برای متقاضیان خود ارائه میدهد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

1 – اقامتگاه رایگان :

از مهم ترین مزیت های بورسیه ترکیه وجود خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان به صورت رایگان می باشد و تمامی دارندگان بورسیه تحصیلی میتوانند از این خوابگاه ها به صورت کاملا رایگان بهره مند گردند.

2 – رایگان بودن تحصیل :

دارندگان بورسیه تحصیلی این مزیت را دارند که دغدغه ای راجب فراهم کردن هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه نداشته باشند.

3 – بیمه خدمات درمانی  :

بسیاری از دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به کشور های دیگری مهاجرت میکنند با مشکل هزینه زیاد درمان رو به رو میشوند اما دانشجویانی که بورسیه ترکیه را اخذ میکنند تمامی هزینه های درمانی آنها توسط دولت ترکیه پوشش داده میشود.

4 – مخارج سفر :

کشور ترکیه برای افرادی که بورسیه تحصیلی دریافت میکنند دو بلیط یکی برای آمدن دانشجو از کشور خود به کشور ترکیه و یک بلیط برای بازگشت دانشجو از کشور ترکیه به کشور خود در نظر گرفته است البته که اگر شخص دانشجو بلیط های ذکر شده را با هزینه شخصی خود تقبل کند این هزینه ها از سمت دولت ترکیه به حساب وی واریز می شود.

5 – دوره آموزش زبان ترکی :

متقاضیان دارای شرایط برای دریافت بورسیه ترکیه میتوانند در دوره یکساله و کاملا رایگان زبان ترکی برای ادامه تحصیل در این کشور استفاده کنند.

6 – دریافت مستمری ماهانه :

تمامی افرادی که در کشور ترکیه قادر به اخذ بورسیه تحصیلی شده اند بر اساس قانون دولت ترکیه علاوه بر رایگان بودن تحصیل مشمول دریافت حقوقی ماهیانه میشوند، برای دانشجویان مقطع کارشناسی ماهیانه 700 لیر برای دانشجویان مقطع ارشد 950 لیر و برای دانشجویان دکترا 1400 لیر و برای محققان و پژوهشگران علمی 3000 لیر در نظر گرفته شده است.

انواع مختلف بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه :

تقریبا 438 نوع بورسیه تحصیلی برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشور ترکیه وجود دارد و هر کدام شرایط، مزایا و قوانین خاص خود را دارا هستند به عنوان مثال بورسیه تمام وقت در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، بورسیه یک ساله برای افرادی که با هزینه شخصی خود در کشور ترکیه عملکرد تحصیلی درخشانی داشته اند، بورسیه تحقیقاتی سه ماهه تا دوازده ماهه مواردی از انواع بورسیه تحصیلی در دانشگاه های کشور ترکیه می باشند.

معمولا دانشگاه هایی که در شهرهای بزرگ کشور ترکیه قرار دارند شرایط سخت تری برای اخذ بورسیه تحصیلی دارند از جمله این شهر ها آنکارا، استانبول و ازمیر می باشند و متقاضیان بایستی با مشاوره از کارشناسان پذیرش تحصیلی درخواست خود را برای هرکدام از دانشگاه های شهر های کوچکتر این کشور ارسال کنند تا شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی داشته باشند.

معمولا معدل بالا تاثیر بسزایی در موفقیت برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در دانشگاه های شهر های بزرگ این کشور دارد و بزرگترین معیار برای ارزیابی دانشجو قلمداد می شود، به طور کلی میتوانیم بگوییم که دریافت بورسیه ترکیه در شهر های کوچکتر آن و در رشته های انسانی بیشتر بوده و در مقابل اخذ بورسیه در رشته هایی مانند پزشکی و یا دانشگاه های معروف ترکیه به دلیل رقابت بسیار بالایی که در میان داوطلبان وجود دارد شانس کمتری دارد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه :

متقاضیانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی از کشور ترکیه دارند بایستی مدارک زیر را برای ارزیابی دانشگاه مربوطه ارسال کنند.

1 – آخرین مدارک تحصیلی و ریز نمرات مقطع دیپلم

2 – کپی مدارک شناسایی همانند کارت ملی و پاسپورت

3 – مدرک تاییدیه قبول شدن در کنکور ملی ترکیه

4 – مدرک قبولی در امتحانات بین المللی همانند SAT و GRE

5 – انگیزه نامه و رزومه موجه از مقاطع تحصیلی پیشین

6 – مدرک زبان ترکی، دو عدد عکس رنگی 4*6 و در صورت وجود ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر

شرط معدلی که برای دریافت بورسیه و واجد شرایط شدن آن نیاز است برای مقطع کارشناسی حداقل نمره 14 از 20 و یا 70 از 100، برای مقطع ارشد 15 از 20 و یا 75 از 100 و برای مقطع دکترا حداقل نمره 15 از 20 و یا 75 از 100 مورد نیاز می باشد البته در بعضی از موارد خاص متقاضی میتواند با ارائه دادن پروژه های پژوهشی و یا مدارک علمی کمبود نمره معدل خود برای درخواست تحصیل در رشته و دانشگاه مد نظر را جبران کند.

لازم به ذکر است که حداقل معدل مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی در رشته هایی همانند پزشکی و دندان پزشکی در کشور ترکیه معدل 17 از 20 می باشد، دقت داشته باشید که داشتن مدرک زبان ترکی و یا مدرک زبان انگلیسی مانند IELTS یا TOEFL برای واجد شرایط شدن اخذ بورسیه تحصیلی تنها یک امتیاز بوده و اگر این دو مورد را نداشته باشید باز هم ممکن است واجد شرایط شوید و بتوانید از بورسیه تحصیلی ترکیه بهره مند شوید.

توران پارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *