ستاره شناسان از کشف کهکشانی عاری از ماده تاریک خبر دادند

گروهی از محققان می گویند کهکشانی دوردست را کشف کرده اند که کاملاً عاری از ماده تاریک است، کشفی که می تواند درک ماده تاریک و شکل گیری کهکشان ها را متزلزل کند.

ماده تاریک یک چیز نامرئی است که کهکشان ها را مانند یک نوار کیهانی در داخل یکدیگر می درخشد. به نظر می رسد کهکشان کوتوله دارای هیچ یک از اسرار نیست که تصور می شود بیشتر جهان را تشکیل می دهد. این برای دانشمندان بسیار عجیب است.

اگرچه ما نمی‌توانیم مستقیماً ماده تاریک را رصد کنیم (فیزیکدانان تخمین می‌زنند که حدود 27 درصد جهان را ماده تاریک تشکیل می‌دهد)، اما اثرات گرانشی آن قابل مطالعه است. وقتی به کیهان نگاه می کنیم، می بینیم که به نظر می رسد همه کهکشان ها مقداری جرم اضافی دارند – طوری رفتار می کنند که گویی حاوی ماده ای بسیار بیشتر از آنچه ما می توانیم پیدا کنیم. اگرچه در مورد دوم، تیمی از اخترفیزیکدانان تلاش کردند تا تأثیرات ماده تاریک بر روی گاز چرخان در یک کهکشان کوتوله دور را مشاهده کنند، اما در نهایت دریافتند که ماده معمولی به تنهایی می تواند حرکت گاز را توضیح دهد. جایی برای ماده تاریک وجود نداشت – با بیشترین دقت آنها. مطالعه این تیم برای انتشار در مجلات ماهانه انجمن سلطنتی نجوم پذیرفته شده است.

فیلیپو فراتنالی، اخترفیزیکدان دانشگاه گرونینگن در هلند و یکی از نویسندگان، می‌گوید: «کهکشانی که تیم مورد مطالعه قرار داد، تنها با جرم قابل مشاهده‌اش می‌تواند به همه سؤالات پاسخ دهد – که البته منطقی است». تفاوت این است که اعتقاد ما به وجود ماده تاریک به عنوان یکی از اجزای اصلی تشکیل کهکشان ها مشکوک است. مشکل از این واقعیت ناشی می شود که ماده تاریک نقش اصلی را در سناریوی شکل گیری کهکشان ما بازی می کند. اما در این مورد خاص، جایی برای ماده تاریک وجود نداشت.»

این کهکشان AGC 114905 نام دارد و تقریباً 250 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. این کهکشان فوق العاده پراکنده است، به این معنی که ماده آن در یک منطقه بزرگ پراکنده شده است. AGC 114905 به اندازه کهکشان راه شیری است، اما حدود 1000 برابر کوچکتر از یک ستاره است. این تیم از یک تلسکوپ بسیار بزرگ در رصدخانه ملی برای مطالعه چرخش گاز در کهکشان استفاده کرد.

این یافته‌ها مشابه یافته‌های NGC1052-DF2 – کهکشان کوتوله دیگر – است که در سال 2018 نیز درباره عدم وجود ماده تاریک بحث می‌کند.

نظریه ای که برای توضیح این موضوع استفاده می شود، دیدگاه ماست. دانشمندان بر این باورند که زاویه دید کهکشان، دیدن ماده تاریک را دشوار می کند.

این تیم در حال حاضر در حال بررسی دومین کهکشان فوق پراکنده است تا ببیند آیا کهکشان دوم نیز فاقد ماده تاریک است یا خیر. اگر چنین است، تحلیل تیم از اولین کهکشان تقویت می شود. Fraternali می گوید: «تیم ما انتظار چنین داده هایی را دارد. با این حال، هر چه بیشتر از ماده تاریک بیاموزیم، مرموزتر می شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.